İNŞAAT SEKTÖRÜNDE SATIŞLAR DURMA NOKTASINA GELDİ

SAKARYA'NIN KARASU İLÇESİNDE SATIŞLAR YARI YARIYA AZALDI

20 Mayıs 2019

  2017 yılına kadar gerek konut üretiminde gerekse satışlarda iyi durumda gözüken konut ve inşaat sektörü, 2018 yılı içerisinde negatif veriler ortaya koydu. Sakarya'da faaliyet gösteren inşaat şirketinin yönetim kurulu başkanı Harun Yeşil, satışların yüzde 50 oranında düştüğüne dikkat çekti.

  Yükselen enflasyon ve onu dengelemek amacıyla Merkez Bankasının faiz oranlarında yaptığı yukarı yönlü değişiklikler, konut ve inşaat sektörlerini olumsuz etkiledi. Faizlerin artmasıyla beraber vatandaşın konut kredisi alımının zora girmesi ve eldeki parayı mevduata yatırmanın getirisinin daha fazla olması konut ve inşaat sektörünün gerilemesine yol açtı.

  Döviz ile ham madde ithal eden veya döviz ile piyasaya borçlanan inşaat şirketleri, döviz kurlarındaki artış ve enflasyon oranlarında yaşanan sıçrayış sebebiyle istihdamı azaltmaya yöneliyorlar. Türkiye’deki toplam konut satışı bir önceki yıla göre yüzde 2.4 azalış göstererek, yaklaşık 1.38 milyon olarak gerçekleşirken, konut satışları 2019 yılının ilk iki ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre tam yüzde 21’lik bir düşüş yaşadı.

  Sakarya'nın Karasu İlçesinde faaliyet gösteren inşaat şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Harun Yeşil, banka faizlerinin yüksek olması nedeniyle vatandaşların konut satın alamadığına dikkat çekerek, "İlçemizde bazı bankalarda iş yapamadığı için kapandı.  Karasu ilçesinde 96 tane kayıtlı müteahhitten çoğu işini durdurdu. Kredilerin yüksek olması işlerin durmasına sebep oluyor. Konut kredileri yüksek olduğu için vatandaşlarında maaşları düşük olduğu için çoğuna kredi çıkmıyor. Karasu İlçesinde inşaat sektörü geçen yıla nazaran yüzde elli düştü ve satışlar durdu" diye konuştu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.