TOPLU ALANLARDA ÇOCUKLARIN ENFEKSİYON RİSKİ

Okulların açılması ile birlikte sınıflarda enfeksiyon riski bulunan çocuklar için neler yapmalıyız. Okul dönemi öncesi ebeveynler neler yapmalı?

12 Eylül 2019

  Özel Fatma Hatun Hastanesi KBB Uzmanı Op. Dr. Üzeyir Yıldızoğlu okulların başlaması ile birlikte çocukların kalabalık ortama gireceğini bu nedenle ailelerin çocukların mutlaka bir kontrolden geçirilmesini önerdi.       

  Op. Dr. Üzeyir Yıldızoğlu Merkez TV'ye yaptığı açıklamada  "Şimdi okul çağında çocuklarda gördüğümüz istatistik enfeksiyonlar var. Bunlar kapalı alan, asker kışlalarında, toplu yaşanan yerlerde, okullarda, kreşlerde sık enfeksiyonlar olabiliyor. Bu açıdan çocuklarımız sıkıntı yaşayabiliyorlar. Bunlarla ilgili aileler ne yapacaklar? Bir defa bu enfeksiyonlar toplu alan  olduğu için kaçınılması pek mümkün olmuyor. Bu enfeksiyonları yaşıyorlar çocuklarımız.  Mümkün oldukça hasta oldukları dönemlerde okula göndermeme tarzında izole etme şekli oluyor ama daha çok kronik problemleri olan çocuklar geniz eti, bademcik problemleri olan çocuklar biraz daha fazla yaşayabiliyorlar. Bunların takibi önemli bizim açımızdan" dedi.

   Geniz eti olan çocukların kontrollerinde her hangi bir ameliyat gerek gerekmemesi konusunda takipleri olduğunu belirten Op. Dr. Üzeyir Yıldızoğlu "Hekimlerine danışarak takiplerini yapmak gerekiyor. Ama bu çocukların çoğu alerjik zeminli çocuklar oldukları için tedavilerinin devamı ve bu tedavilerinde de çoğu ameliyat gereken ya da ameliyat gibi gözüken çocuklarında çoğunun bu tarz şeylerden kurtulup normal gündelik hayatlarına devam ettiklerini görebiliyoruz. Takip bu yüzden önemli" dedi.

  Enfeksiyon hastalığı olduktan sonrada bol sıvı almaları, bol sıvı tüketmeleri, enerjisi bol yiyecek-içeceklerden tüketmeleri gerektiğini sözlerine ekleyen Özel Fatma Hatun Hastanesi KBB Uzmanı Op. Dr. Üzeyir Yıldızoğlu "Beslenmelerine önem vermeleri gerekiyor. Bunların dışında vitamin alınması, doğal ürünlerin kullanılması önem arz ediyor. Alerjisi olan çocuklarda bu konu biraz daha hassasiyet oluyor. Anti alerjik tedavileri oluyor bu çocukların onları düzenli almaları aksatmamaları önem arz etmektedir. Çünkü bu çocuklarımız biraz daha komplikasyon geçirmeye yatkın oluyorlar. Nedir bu komplikasyonlar? Orta kulak iltihapları, sinüzitler gibi hastalıklara yatkın oluyorlar. Ama tedavi bunların gelişimini biraz daha azaltır. Ama buna rağmen tabi ki enfeksiyonları olan ciddi yardıma ihtiyacı olan hastaların ciddi şekilde hekim kontrolü ve aile kontrolü ile tespit edilip gerekli işleme yönlendirilmesi gerekiyor. En önemlisi bunlardan geniz eti ameliyatları, çünkü büyük geniz etleri bu enfeksiyon çok sık olup çocuklarında okul yaşantılarını çok ciddi muzdarip ederek okul yaşantılarından geri bırakabilmekte. Hem çocukların açısından hem de ülkemize mali yük olmaması açısından tespit edilerek ona göre uygun tedavi edilmesi gerekmektedir diye düşünüyorum" dedi.

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.