ARICILARIN YÜZÜ GÜLÜYOR

SAKARYA’DA BAL ÜRETİMİ YAPAN ARICILAR SEZONA BAŞLADI

12 Haziran 2019

  Marmara bölgesinde yaygın olarak yapılan arıcılık bu yıl Sakarya’da arıcıların yüzünü güldürdü.

  Arıcılar Haziran ayı başında arı üretmek için arılarını bal ormanlarına taşıdılar. Kentin çeşitli bölgelerinde arı üretimi yapılanlar alanlardaki peteklerin yaklaşık yarısı doldu. Sakarya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör, arı üreticilerinin Mayıs ayının sonuna doğru bal ormanlarına ve yaylara bal üretimi için çıktıklarını açıklayarak, "Bu sene kestane balı oldukça bol görünüyor. Şu anda peteklerimizin yüzde elliye varan kısmını doldurdu. Bu yılki ürünlerden arıcılarımız oldukça memnun. Kestane balı bilindiği gibi doğal antibiyotik olarak tüketiliyor ve oldukça büyük talep görüyor. Bu yıl gerçekten bereketli bir yıl olacağına benziyor" diye konuştu.

  Kestane balı ürettiğini anlatan arı üreticisi Mehmet Durmuşoğlu, şunları söyledi:

  "Arkadaşlarımızla birlikte arılarımızı bal ormanlarına getiriyoruz. Bulunduğumuz bölge gerçekten yeşillik içerisinde bir yer olduğu için arılarımızın burada daha iyi ve verimli bal yapacağına inanıyorum. Burada her çeşit çiçek olduğu için burada kaliteli kestane balı üretimi yapıyoruz. Arılarımız oldukça iyi çalışıyorlar. Peteklerimizi kısa sürede dolduruyorlar ve bal üretimi yapıyorlar. Şu anki bal üretiminden çok memnunuz"

  Bal üreticisi Mehmet Güçlü ise "Arılarımızı bu aylarda bal ormanlarına çıkarıyoruz. Burada binlerce çeşit çiçek var. Kestane ve ıhlamur var. Onun için  daha iyi bal almamızı sağlıyor. Geçen yıla göre bu yıl bal üretimi yüzde 60 daha da arttı" şeklinde konuştu.

  Bal üreticilerinden Erol Ceylan'da üretim iyi olduğuna dikkat çekerek, "Buraya kısa süre önce gelmemize rağmen peteklerimizin yarısı bal doldu. Petekleri kontrol ediyorum ve gerçekten üretim çok iyi" dedi.

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.