SAĞLIKLI OYUNCAK YAPMAYI ÖĞRENİYORLAR

HEM PARA KAZANIYORLAR HEM TERAPİ OLUYORLAR

20 Mayıs 2019

  Sakarya'nın Söğütlü ilçesinde ev hanımlarının aile bütçelerine katkıda bulunması için açılan kursta, çocuklar için çizgi film karakterlerinden de esinlenerek oyuncak bebekler yapmayı öğreniyorlar.

  Söğütlü Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce açılan el örgüsü bebek yapımı kursuna katılan 12 kadın, "Amigurumi" adı verilen örgü tekniğiyle çoğunluğu bebek olmak üzere tavşan, zürafa, fil, ördek, kelebek gibi oyuncaklar yapımını öğreniyorlar.

  Söğütlü  Halk Eğitim Merkezi Müdürü Muhammet Ali Akkuş ,açtıkları kursa, çoğunluğu ev hanımı 12 kadının katıldığını belirterek, kursiyerlerin "Amigurumi" örgü tekniğiyle oyuncakların yapımını öğrendiklerini vurguladı.

  Kursu, kadınların hem boş zamanlarını en iyi değerlendirmeleri hem de ekonomik hayata katılımlarını sağlamak amacıyla açtıklarını dile getiren Akkuş, "biz Söğütlü Halk Eğitim Merkezi olarak yenilik ve farklılıkları sürekli olarak Söğütlü halkının hizmetine sunma gayreti içerisinde olduk. Bu kursta ilk defa örgü bebek olayını duyduğumuzda da Söğütlü halkının bu kursla öğrenecekleri yeniliklerle  kendilerini geliştirebileceklerini günlük hayata ve ekonomilerine katkı sağlayacaklarını düşündük bu katkıyı sağlayabilmek içinde kursu açmış olduk. Bunun yanında kursiyerlerin aile ekonomilerine  ve aile içi terapi gibi kursları açmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

  Kursiyerlerin ürettikleri ürünlerle ev ekonomisine katkı sağladıklarını dile getiren El sanatları kurs hocası Filiz Ulusoy, şunları söyledi: "Öğrencilerimiz buraya geldiklerinde hem terapi oluyorlar ayrıca ev ekonomisine de katkı sağlıyorlar. Çocuklar için kesinlikle elde örülmüş oyuncakları tavsiye ediyorum. Birincisi sevgilerini veriyorlar, ikincisi kafaları dağılıyor terapi görmüş oluyorlar. Plastik oyuncaklar cin malı oyuncaklar bunlar çocuklarımızın sağlığı acısından riskli oyuncaklar çünkü yıkanamıyorlar ve içinde ne maddeleri olduğunu bilemiyoruz. Onun için organik oyuncak dediğimiz elde ördüğümüz örgü oyuncaklarını tavsiye ediyoruz."

  Çiftçilikle uğraşan kursiyer Ayşe Karaz'da torununa örgü bebek yapmak için kursa katıldığını kaydederek, "bu kursa torunuma örgü bebek örmek için öğrenmeye geldim ve baktım ki güzel bir iş sonra bu işi ticaret yapmak için düşündüm. Burada ördüğümüz örgü bebekleri hem hediyelik yapmak ve hem de ev ekonomisine katkıda bulunmak için yapıyorum. Benim bazen unutkanlık sorunlarım vardı burada çalışırken unutkanlığımı da aşıyorum ve burada terapi oluyorum. Tavsiyem ev hanımları evde boş oturmasınlar ve böyle kursa katılsınlar" dedi.

  Kursiyer özel eğitim öğretmeni Nisa Tokal, oyuncakların yıkanabildiği için daha sağlıklı olduğunu anlatarak, "bu bebekler daha organik olduğu için  bu bebekleri öğrenmek için ve öğrencilerime de bu bebekleri tavsiye edeceğim. Öğrencilerime bu örgü bebeklerin tabi ki faydası olacak. Çünkü bebekler parça parça olduğu için öğrencilerimin el becerileri daha da gelişiyor. Çocuklarımızın oynadığı bu oyuncaklarda yıkanabiliyor. Yıkandığı için oyuncakta mikrop olmuyor ağzına da soksa bir sıkıntı  olmuyor" şeklinde konuştu.

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.