GÖYNÜK'TEKİ TÜRKİYE'NİN EN UZUN FRİG YAZITI ÇALINDI

TARİHİ KİTABE DEFİNECİLER TARAFINDAN ÇALINDI BİR TARİH DAHA YOK EDİLDİ

17 Mayıs 2019

  Bolu'nun Göynük ilçesinde dev bir kayanın üzerinde bulunan Türkiye'nin bilinen en uzun frig yazıtı defineciler tarafından çalındı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden yapılan resmi açıklamada kitabenin çalındığı ve kitabenin çevresinde Frig yerleşmesinin olduğunun anlaşıldığı belirtildi.


  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Kültür Varlıkları kapsamında yer alan Bolu'nun Göynük ilçesindeki Soğukçam Köyü'nde bulunan Frig Kaya Anıtında yer alan ve Türkiye'nin bilinen en uzun Frig yazıtı defineciler tarafından çalındı. Ormanlık alanda yer alan kitabe 9 metre yüksekliğindeki kayanın üzerinde yer alan kitabe 9 satırdan oluşuyordu. Kitabenin sol üst köşesinde üçgen bir niş yer alıyordu. Bölgede sık sık defineciler tarafından kazı yapıldığı öğrenilirken tarihi eser olan kitabenin ne zaman çalındığı tespit edilmeye çalışılıyor. Jandarma ekipleri ormanlık alanda yer alan Frig kitabesinin çalınmasına ilişkin soruşturma başlattı.

       
  Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden yapılan resmi açıklamada, "Bolu İli, Göynük İlçesi, Soğukçam Köyü’nde Bulunan Frig Kaya Anıtından Çalınan Yazıtlı Kitabe Soğukçam Köyü(Cermenos) ilçe merkezine 41 km uzaklıkta ve ilçe merkezinin güneyinde yer almaktadır. Anıt, köyün 2,5 km batısında, köyün 'Türbe Önü' veya 'Yazılı Kaya' mevkindedir. Konik bir kaya kitlesinin doğu yönü düzlenmiş ve kitabe bu yüzeye yazılmıştır. Kayanın yüksekliği 9 metreye yakındır. 9 satır olan kitabenin sol üst köşesinde üçgen bir niş yer almaktadır. Kayanın önünde bir platform vardır. Bu platform define arayıcıları tarafından yer yer kazılmıştır. Kaya çevresinde bir Frig yerleşmesi olduğu anlaşılmaktadır" denildi.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.