TEK ELİYLE SANATA YÖN VERİYOR...

İLLÜSTRASYON ÇALIŞMALARI BEĞENİ TOPLUYOR...

17 Mayıs 2019

  Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde elleri kalem tutmadığı gerekçesiyle okulu dışarıdan bitirmek zorunda kalan ve tek hayali üniversite okumak olan 38 yaşındaki engelli Murat Özcan'ın, tek eliyle çizdiği illüstrasyon çalışmaları beğeni topluyor.

  Tuzla Mahallesi'nde yaşayan İhsan ve Aynur Özcan çiftinin en büyük evladı olan Murat Özcan, çocukken geçirdiği ateşli hastalık sonucu engelli hale geldi. İki eli kalem tutmadığı için okula alınmayınca kardeşinin desteği ve kendi çabasıyla okumayı öğrenen, ilkokul, ortaokul ve liseyi de dışarıdan bitiren Özcan, akrabasından etkilenerek illüstrasyon sanatıyla ilgilenmeye başladı.

  Kullanabildiği tek eliyle bir grafikerin dakikada çizdiği çalışmayı belki haftalar, aylar sonra bitirmek zorunda kalan Özcan, azmi ve kararlılığıyla çevresine örnek oluyor. Yaşadığı, gözlemlediği şeyleri sanatına yansıtan, çalışmalarını destek görmesi halinde zaman zaman sergileme imkanı bulan Özcan'ın en büyük hayali, üniversite okuyup kendisini bu alanda daha fazla geliştirmek. 
  "Saatlerce çalışmam gerekiyor"
  Hayatını annesine bağlı olarak sürdüren engelli Murat Özcan (38), küçük yaşlardan itibaren elleri kalem tutmadığı gerekçesiyle okula alınmadığını söyledi.

  Marmara Depremi'nden sonra evde ders çalışan bir akrabasından etkilenerek, zaman içerisinde okumayı öğrendiğini aktaran Özcan, "diploma almak istedim ama ellerim tutmadığı için okula gidemedim. Kalemle normal bir insanın yaptığı şeyi yapamıyorum. Bilgisayar faresini bile zorlukla kullanıyorum. Bazen aylarımı alıyor, saatlerce çalışmam gerekiyor" diye konuştu. 

  Özcan, illüstrasyon sanatına akrabası ve kardeşleri sayesinde ilgi duymaya başladığını dile getirerek, şunları kaydetti: "Ben de grafiker olacağım.' dedim. Grafikerlik hız isteyen bir şey, süratle bir şeyi yapmanız gerekiyor. Bir şeyi çizene kadar günler geçiyor, normal bir insanın bir saatte ya da yarım dakikada bitirdiği şeyi ben 1-2 haftada, bazen 3-4 ayda yapabiliyorum. Mesela bir proje vardı, o proje 1,5 senemi aldı. O nedenle grafikerlik yapamadım." Çizdiklerini destek bulması halinde sergilerde gösterme fırsatı bulduğunu belirten Özcan, çok fazla destek göremediğini, o nedenle başka alanlara yönelip şiir, kısa hikaye ve güfte denemeleri de yaptığını söyledi.
  "Bu dünyaya boş oturmaya gelmedik"
  İki elinin tutmadığını, sağ tarafını hiç kullanamadığını anlatan Özcan, illüstrasyon çalışmasıyla engellilerin de bir şeyleri başarabileceğini göstermek istediğini ifade etti. 

  "Bir şekilde üretime katkımız olsun istiyorum" diyen Özcan, "bu dünyaya boş oturmaya gelmedik. Ölüp gittiğimizde arkamızdan bir şeyler kalsın istiyorum. Bu yüzden bunları çizdim, çizerken sıkıldığım zaman şiir, kısa hikaye yazdım, güfte yaptım. Engelli kardeşlerime tavsiyem, üretsinler. Engelli insanlar dünde vardı, bugün de var, yarın da olacak. Gelecekte engelli bireylere neler bırakabiliriz? Beethoven, kulakları duymadığı halde beste yapmış, bırakmış. Aradan yüzyıllar geçmiş, onun şeyleri konuşuluyor. Neden içimizden de böyle sanatla ilgilenen insanlar çıkmasın" ifadelerini kullandı.

  Özcan, ilkokul, ortaokul ve lise diplomasını dışarıdan hocaların yardımı sayesinde aldığını ifade ederek, şunları söyledi: "İki hayalim var. Birincisi, zor biliyorum ama üniversite diplomasını almak istiyorum. Eğitim şart, bazı şeyler yapıyorum ama o eğitimi almayınca yeterli olmuyor. Normal bir insan gibi ders çalışamam, onların yaptığı şeyleri yapamam tabii ki ama en azından mücadele etmek istiyorum. Sokağa çıktığınız zaman ota, çiçeğe, böceğe, bir çocuğa baktığınız zaman hissiyat geliyor, bir şeyler yapma arzusu geliyor, o konuda bir şeyler çiziyorum. İnsan gözlediği, yaşadığı şeyleri çizebilir ya da yazabilir. Sürekli evde otursam, hiçbir yere çıkmasam ne çizeceğim, ne yapacağım. Üniversiteye gittiğim zaman yeni bir deneyim olacak. İkinci hayalim ise şiir kitabı çıkarmak. Öldükten sonra arkamdan bir şey kalsın istiyorum"

  Anne Aynur Özcan da ateşli hastalık geçirmesi sonucu engelli hale gelen oğlunun her şeyiyle ilgilendiğini belirterek, hayatını onunla sürdürdüğünü söyledi. İllüstrasyon çalışmalarını çok beğendiğini dile getiren Özcan, "oğlumu çok seviyorum, onunla gurur duyuyorum. O benim bir tanem. İnşallah çalışmalarına karşılık bir şeyler alır. Sayın Cumhurbaşkanımızdan bunlara sahip çıkmasını, iş imkanı vermesini istiyorum" dedi.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.