118 YILLIK İFTAR GELENEĞİ

KOCAALİ'DE HER AİLE BİR GÜN TÜM MAHALLEYE İFTAR VERİYOR

17 Mayıs 2019

  Sakarya'nın Kocaali İlçesi Açmabaşı Mahallesi halkı Ramazan ayı boyunca orucunu aynı iftar sofrasında açıyor. Toplu iftar geleneğinin 118 yıl önce başladığı mahallede her aile bir gün mahallenin tamamına toplu iftar veriyor.

  250 haneli mahallede tek iftar sofrasında buluşan vatandaşlar birlik ve beraberliğini pekiştirip Ramazan ayının coşkusunu birlikte yaşıyor. Mahalle sakinleri iftar yemeğinin hazırlandığı Açmabaşı Mahallesi Camii avlusunda kurulan iftar sofrasında bir araya geliyor. Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, Karasu Belediye Başkanı İssak Sarı ile Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu'da iftara katılarak vatandaşlarla birlikte iftar yaptı.

  İftar vakti yaklaştıkça mahallenin gençleri yemekleri masalara servis ediyor. Ezanın okunmasıyla oruçlarını açan vatandaşlar, akşam ve teravih namazının ardından evlerine gidiyor.

  Açmabaşı Mahalle Muhtarı Ali Şirin, köylüler arasında birlik, beraberlik ve kaynaşmayı sağlamak için iftar geleneğini sürdürdüklerini belirterek, "mahallemizde 118 yıldır bu gelenek devam ediyor.  İftar yemeğini her gün bir aile veriyor. Bizim dedelerimizden, atalarımızdan kalan çok güzel bir mirasımız bu. 1800 yılların sonuna doğru köyümüze gelen bir imama yemek götürmeyle başlayan bu gelenek daha sonra köyde toplu iftarlar yaparak her akşam bir aile vatandaşlara iftar veriyor ve 118 yıldır bu geleneğimizde devam ediyor ve devam ettireceğiz" diye konuştu.

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.