POLONYALI AKADEMİSYENLER MADEN MÜZESİNİ GEZDİ...

MÜZEDE 1840'TAN BU YANA KÖMÜR ÜRETİMİNDE KULLANILAN ARAÇLAR SERGİLENİYOR...

17 Mayıs 2019

  Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nde (BEÜ) gerçekleştirilen sempozyuma katılmak için kente gelen Polonyalı akademisyenler, Maden Müzesi'ni ziyaret etti.

  BEÜ'de düzenlenen "3. Geleceğin Mühendisleri Uluslararası Öğrenci Sempozyumu" için Krakow ve Wrocław'dan gelen 7 akademisyen, Türkiye'nin ilk taş kömürü müzesini gezdi.

  Zonguldak kömür havzasında 1840'tan bu yana kömür üretiminde kullanılan araç gereçlerin sergilendiği, madenci heykelleriyle kömürün çıkarılışının efektlerle canlandırıldığı müzede konuk akademisyenler, geçmişten günümüze madencilerin kullandığı kazma, baret, fener, maske, çizme ve haberleşme cihazları gibi çok sayıda araç ve gerecin yanı sıra kömürün oluşumuyla ilgili görsel ve yazılı materyalleri görme imkanı buldu.

  Kent kültüründe önemli bir yere sahip olan ve yer altındaki çalışma koşullarının anlatıldığı müzede akademisyenler, madencilik tarihiyle ilgili de bilgi sahibi oldu. Dr hab. Agnieszka Bitner-Fialkowska, gazetecilere yaptığı açıklamada, Zonguldak'ta bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

  Madenciliği anlatan bir müzeyle karşılaşmaktan memnuniyet duyduklarını belirten Fialkowska, "Madenci belgeselini izlediğimde gözlerim doldu. Aynı maden ocaklarının Krakow'da da bulunması nedeniyle burada maden ocaklarında yaşanan kayıplar sizlere nasıl bir üzüntü yaşattıysa, bu üzüntüyü bizlerde yaşıyoruz. Madenci Anıtı'nı gördüğümüzde veya bu atmosferi hissettiğimiz anda aynı acı duyguları yaşıyoruz. Bu üzücü ve maden ocaklarında çalışma zor koşullarda gerçekleşiyor. Bunun can alıcı sonuçlarıyla yüzleştikleri zaman yaratmış olduğu hüzün ve kederi bizlerde paylaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

  Daha sonra akademisyenler Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Eğitim Ocağı önünde hatıra fotoğrafı çektirip, şehit madencilerin isimlerini yer aldığı anıtı inceledi.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.