YERLİ YAZILIMLA İLAÇLAMA YAPAN DRONE ÜRETTİ

BU DRONE İLE TARIM ALANLARI HAVADAN HATASIZ ŞEKİLDE İLAÇLANIYOR

24 Nisan 2019

  HABER / MUTLU YUCA

  Bolu'da drone ve model uçak hobisiyle uğraşan 40 yaşındaki Murat Çalışır, üç yıllık çalışmanın ardından yerli yazılımla tarım alanlarının havadan ilaçlanmasını sağlayan drone üretti. Çiftçi bir babanın oğlu olan Çalışır'ın ürettiği drone ile 20 dakikada 5 dönümlük alanın her santimi hatasız şekilde ilaçlanıyor.

  Kendisine ait küçük bir atölyede 10 yıldır model uçak ve drone üretimi yapan Çalışır, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tatbikatlarından reyting rekorları kıran dizilere kadar bir çok yapımın drone çekimlerini yaptı. Çalışır, fotoğraf ve görüntü çeken drone üretiminin yanı sıra bu kez de farklı bir projeye imza atarak üç yıllık çalışmanın sonunda kendilerinin tasarladığı yerli yazılımla zirai alanların havadan ilaçlanmasını sağlayan drone üretti. Prototip aşamasında olan drone ilk testleri başarıyla geçti. Üzerinde 10 kiloluk ilaçlama tankı bulunan drone tek set bataryayla yaklaşık 20 dakika havada kalarak 5 dönümlük arazinin her santimini hatasız şekilde ilaçlayabiliyor. Drone, ilaçlamanın yanı sıra üzerindeki GPS cihazı ve aşağıya yansıttığı lazerli işaretleme yöntemiyle noktasal olarak hiç hata yapmadan tohumların toprakla buluşmasına olanak sağlayacak özelliklerle donatıldı.

  Üç yıllık çalışmanın sonunda ilaçlamanın yanı sıra bir çok alanda kullanılacak drone ürettiğini kaydeden Çalışır, "Bende Boluluyum ve çiftçi çocuğuyum. Kendi hobimi bu teknolojiye nasıl yansıtabilirim diye düşündüm. Yaklaşık üç yıllık çalışmanın ardından ilaçlama yapan drone'u yaptım. Bu drone yaparken bir çok alanda kullanılacak şekilde tasarladık. Tarımda ilaçlamada ve özel kameralar kullanılarak arazi taraması yapılabilecek. Bu drone ile havadan lazer işaretleme ile meyve ağaçlarının tohumlarının toprakla buluşması sağlanabilecek. Drone üzerindeki GPS cihazı ve aşağıya yansıttığı lazerli işaretleme yöntemiyle noktasal olarak hiç hata yapmadan tohumların toprakla buluşmasını sağlayabiliyor" diye konuştu.

  Drone'un prototip aşamasında olduğunu anlatan Çalışır, şöyle konuştu:

  "Şu an prototip aşamasında. 10 kiloluk bir ilaç tankını havaya kaldırabiliyor. Yaklaşık 20 dakika uçabiliyor. Bu sürede 5 dönümlük bir araziyi ilaçlayabiliyor. Bunun özel yazılımı sayesinde drone siz hiç elinizi sürmeden sadece koordinat bilgilerini girerek kalkış yapıp ilaçlamasını tamamlayıp geri dönüyor. Bu drone'un yazılımını tamamen yerli olarak biz yaptık. Bu yazılım sayesinde hiç atlamadan ilaçlama yapabilmekte"

  1 yorum yapılmış

  • Findik24 Nisan 2019 • 10:20

   Tebrik ediyorum çok faydali bir uygulama
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.