DEFİNEYİ KÜLLİYEYE GÖTÜRECEKLERİNİ SÖYLEMİŞLER

İL JANDARMA KOMUTANINA GİZLİ GÖREV İÇİN GELDİKLERİNİ SÖYLEYEREK KAÇAK KAZI YAPTILAR

17 Nisan 2019

  HABER / MUTLU YUCA

  Bolu'da Güney Felakettin Köyü'nde kaçak kazı yaptıkları sırada yakalanan ve aralarında albay ile Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürünün de bulunduğu ekibin Bolu İl Jandarma Komutanına gizli görev için geldiklerini iddia ederek kazı sonrasında çıkan malzemelerin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne götürülerek  gizli ödeneğe aktarılacağını söyledikleri ortaya çıktı.

  Bolu İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin Güney Felakettin köyünde iş makineleriyle kaçak define kazısı yapan gruba yönelik düzenledikleri başarılı operasyonla 14 şüpheli yakalanırken olayın ayrıntıları da gün yüzüne çıktı. Kaçak kazı için Bolu'ya gelen aralarında Ankara İl Jandarma Komutanlığında görevli albay, Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü ile bazı üst düzey isimlerin Bolu İl Jandarma Komutanıyla görüştükleri ortaya çıktı.

  BÖLGEDE SİVİL HALK VE JANDARMA OLMAMASINI İSTEMİŞLER

  Bolu Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada operasyonun detayları açıklanarak şöyle denildi: "13 Nisan 2019 tarihinde, kendisini J.Muh. Albay olarak tanıtan K.Y. ile kendisini Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Şube Müdürü olarak tanıtan M.K. ve beraberindeki H.K. ve H.S.Ç.'nin Bolu İl Jandarma Alay Komutanı ile görüşmek üzere geldikleri, M.K. ve K.Y.'nin Bolu İl Jandarma Alay Komutanı ile aynı gün görüştükleri, imza altına alınan tutanağa göre görüşmede J. Muh. Albay K.Y.'nin "gizli bir görev için geldiklerini, bu görevi Hacı isimli şahıstan öğrendiğini ve işin başında külliyeden birisinin olduğunu, Bolu'da bir operasyon yapılacağını, operasyon ile ilgili detayları emniyet müdürü M.K'nın anlatacağını" beyan ettiği belirlenmiştir.  Emniyet müdürü M.K'nın ise "Güneyfelakettin köyünde bir kazı yapılacağını, bu konuda tüm araştırmaların yapıldığını, kazı sonrasında çıkan malzemelerin Ankara'da külliyeye götürüleceğini ve gizli ödeneğe aktarılacağını" belirterek, bölgede jandarma ve sivil kimsenin bulunmamasını istedikleri öğrenilmiştir.

  GÖREVLENDİRME OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI OPERASYON İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

  Bolu İl Jandarma Alay Komutanı tarafından konunun aynı gün Cumhuriyet Başsavcılığımıza aktarılması üzerine kendisi ile görüşen şahısların gerçek kimlikleri ve bu şekilde bir görevlendirme olup olmadığı soruşturulmuştur. Bolu İl Jandarma Alay Komutanı tarafından adı geçen şahısların bu şekilde bir resmi sıfat ve görevlendirilmelerinin teyidinin alınamadığı bilgisinin verilmesi üzerine 14 Nisan 2019 tarihinde Bolu ili Merkez Güneyfelakettin Köyü Kaya Altı mevkiinde bulunan A.Y. ve Ş.Y. isimli şahıslara ait tarlada iki adet iş makinesi ile kaçak kazı yapan şüphelilerH.S.Ç., B.Ü, H.A.K, M.K., F.E., H.K., Ş.Ü., H.K., M.K., S.Ö., D.F., K.E.A. kaçak kazı yaparken suç üstü yapılmıştır."  

  ALBAY VE KOM MÜDÜRÜNE OTELDE OPERASYON

  Kaçak kazı için İl Jandarma Komutanıyla görüşen  J. Muh.Albay K.Y. ve Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Şube Müdürü M.K.'nın otele düzenlenen operasyonla gözaltına alındığının vurgulandığı açıklamada, "Aynı gün, olayla ilgili daha önce Bolu İl Jandarma Alay Komutanı ile görüşme gerçekleştiren J. Muh.Albay K.Y. ve Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Şube Müdürü M.K. yine Bolu İl Jandarma Alay Komutanı ile görüşme yapmak üzere bulundukları otelde yakalanmışlardır. Şüphelilerden; H.S.Ç., F.E., K.Y., H.A.K, M.K., H.K., H.K., S.Ö. tutuklanmaları istemiyle Bolu Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmişler, Bolu Sulh Ceza Hakimliği'nin 16 Nisan 2019 tarih ve 2019/134 sorgu sayılı kararı ile de; Şüphelilerden; K.Y., M.K., H.S.Ç., F.E., H.K.tutuklanmış, H.A.K., H.K., S.Ö. adli kontrol altına alınmıştır. Şüphelilerden B.Ü., M.K., Ş.Ü., M.K., K.E.A, D.F. ise alınan ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştır. Soruşturma çok yönlü olarak sürdürülmektedir" denildi. 

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.