HEMOFİLİ HASTALIĞI ÇOCUKLUĞUNU ELİNDEN ALDI

17 NİSAN DÜNYA HEMOFİLİ GÜNÜNDE HASTALIKLA NASIL YAŞADIĞINI ANLATTI

17 Nisan 2019

  HABER / MUTLU YUCA

  17 Nisan Dünya Hemofili Günü'nde konuşan hastane çalışanı Sebahattin Yaman, hastalıktan  ağabeyini ve dayısını kaybettiğini belirterek, "Ailesinde hemofili hastalığı olanlar tarama yaptırsınlar. Hemofili korkulacak bir hastalık değil. Hemofili ile yaşamayı öğrensinler" dedi.

  Kalıtsal olarak nesilden nesile geçen ve ağırlıklı olarak erkeklerde görülen ciddi bir kan hastalığı olan Hemofili, doğum sonrası başlayarak ömür boyu sürüyor. Tüm dünyada 17 Nisan Dünya Hemofili Günü ilan edilirken doğuştan itibaren bu hastalık ile mücadele eden İzzet Baysal Devlet Hastanesi Merkez Ünitede çalışan 36 yaşındaki hemofili hastası Sebahattin Yaman, ağabeyini ve dayısını bu hastalıktan dolayı kaybettiğini açıklayarak, ""Bana da 6 aylıkken Hemofili A hastalığı teşhisi konuldu. Çocukluğum doğuştan itibaren kanamalarla ve eklem hasarlarıyla geçti.Çocukluk dönemlerinde değnekle yürüdüm. Koşup oynama imkanımız olmadı. Tedavi imkanları eskiye göre şu an çok iyi. Ailelerinde bu tür rahatsızlıkları olanlar taramalarını mutlaka yaptırsınlar. Hemofili korkulacak bir hastalık değil. Hemofili ile yaşamayı öğrensinler" diye konuştu.

  İç Hastalıkları Uzmanı Kürşat Korkmaz Çetin, hemofili hastalığının kanamalarla kendini belli eden genellikle genetik geçiş bir gösteren bir hastalık olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: "Ağır hastalıklar genelde doğuşta ve bebeklikte ortaya çıkıyor. Kanamalarla kendini belli eden, dizlerde dirseklerde morluklar, şişlikler ve kızarıklarla başlayan genetik geçişli bir hastalık. Şişlikler, kızarıklıklar bunlar tekrar tekrar yaşandığında eklemleri kullanılamaz hale getiriyor. Beyin kanaması gibi daha ciddi kanamalarda oluyor. Kalp ve beyinde kanama olduğunda hayati riski de var."

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.