BARIŞ HAREKATINDA İLK ATIŞI YAPAN YAMANER KIBRIS'I KİTAPLAŞTIRDI

KIBRIS KONUSUNUN MÜFREDATA GİRMESİ İÇİN ÇALIŞIYOR

15 Nisan 2019

  HABER / MUTLU YUCA

  Kıbrıs Barış Harekatında üsteğmen rütbesindeyken komutanı olduğu takımla Yunan alayına ilk atışı yapan 71 yaşındaki Kıbrıs gazisi emekli piyade binbaşı Ahmet Şerafettin Yamaner, Kıbrıs Barış Harekatında yaşananları ve Kıbrıs'ın jeopolitik önemini '1974 Öncesi ve Sonrası Kıbrıs' kitabında okuyucularına anlattı. Okullarda Kıbrıs'la ilgili konferanslar düzenleyen Yamaner, Kıbrıs'ın eğitim müfredatına alınması için çalışmalarını sürdürüyor. Bolu’nun tanınmış iş adamlarından ve aynı zamanda Kıbrıs Gazisi olan Ahmet Şerafettin Yamaner’in üzerinde 2 yıl çalıştığı kitabı geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkarak okuyucularıyla buluştu. Yamaner, ücretsiz olarak çıkan kitabında genç bir subayken görev yaptığı Kıbrıs’ın harekat öncesi ve harekat sonrası durumunu yaşadığı olaylarla okuyucularına aktardı. 1973-1974 ile 1985-1987 yılları arasında Kıbrıs'ta görev yapan Yamaner, çok sayıda takdirname, taltif, berat ve plaket ile ödüllendirildi. 20 yıl Türk Silahlı Kuvvetlerinde subay olarak görev yapan Yamaner, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında yaşadığı rahatsızlığın nüksetmesi nedeniyle 1989 yılında malülen emekliye ayrıldı.

  Kıbrıs gazisi Yamaner, Barış harekatı sırasında görev yaptığı Kıbrıs'a dikkat çekmek için yazdığı kitabını başta Genelkurmay Başkanlığı olmak üzere askeri birliklere ve bir dönem görev yaptığı yavru vatandaki birliklere göndermeye hazırlanıyor.

  Her kurum ve kuruluşa kitabının kolaylıkla ulaşması için kitabını ücretsiz olarak yayınladığını belirten Yamaner, "kitabımın arkasına da 'Bu kitaptan tek kazancım ülkemiz için hayati öneme sahip olan Kıbrıs'a dikkatleri çekmektir' yazdım. Yunanistan'a gittiğinizde otoyol ve yol kenarlarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden Rum kesimine kan aktığını gösteren Kıbrıs haritası ile Kıbrıs'ı unutma, hatırla yazılı tabelaları görürsünüz. Onlar unutmayın diyorlar bende bütün Kıbrıs'ın unutulmamasını istiyorum" diye konuştu.

  "KİTABIM HERKESE IŞIK TUTACAK"

  Kitabında Kıbrıslı Türklerin yaşamlarını da anlattığını dile getiren Yamaner, şöyle konuştu: "Kıbrıslı Türkler bizi sevmiyor, bizi istemiyor gibi düşünceleri de şafak nöbeti kısmında yazdım. Orada öyle bir durum yok. Kıbrıs'lı Türkler bizi çok seviyor. Kıbrıs'lı Türk karakterlidir, dürüsttür, çalışkandır. Bu kitabım herkese bir ışık tutacaktır. Bu bir kitap değil bir kılavuzdur. Kıbrıs'ın hatırlamamız için çok önemli bir noksanlığı giderdim diye düşünüyorum."

  Kıbrıs konusunun ve stratejik konumunun eğitim müfredatına konularak anlatılması gerektiğine vurgu yapan Yamaner, "Milli Eğitim teşkilatına ulaşamadım, ulaşmaya çalışıyorum. Milli Eğitim müfredat programlarında Kıbrıs'ın bir iki saat değil Kıbrıs'ın stratejik konumunun uzun uzun anlatılması gerektiğine inanıyorum. Kitabı yazmamım asıl nedeni budur" şeklinde konuştu.

   

   

   

  4 yorum yapılmış

  • Elinize kaleminize yüreğinize sağlık dostum15 Nisan 2019 • 22:26

   Gazi Mehmet Ünal Toker
  • Ayhan Zeki Özdokucü16 Nisan 2019 • 09:15

   Yazmiş ollduğunuz 74 Öncesi ve Sonrası eserinizi akıcı ve sade bir dilde yazilmıs, bir solukta okudum.Tebrik ederim.Amacınıza ulasmak dileği ile.
  • Özcan Ozdemir6 Mayıs 2019 • 16:57

   Diline yüreğine ve emeğine saglık kardeşim
  • Muzaffer Tulukçu26 Mayıs 2019 • 16:37

   Emeğine sağlık arkadaşım.Türkiye’ye dönünce kitabını okuyacağım.Başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.