BOLU'NUN HUKUK FAKÜLTESİ HEYECANI

2019'DA TEMEL ATILACAK, 2 YIL İÇİNDE BİTECEK

8 Aralık 2018

  İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal telefonla canlı bağlantı yaparak konuk olduğu Merkez TV Ana Haber Bülteni’nde Cumhurbaşkanlığı’ndan onay çıkan Hukuk Fakültesi için 20 Aralık 2018 Perşembe günü İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu’nun olağanüstü toplanıp karar alacağını ve 2019’da BAİBÜ Hukuk Fakültesi’nin temellerinin atılacağını söyledi. Baysal, “Hem Mengen inşaatımızı yürütebiliriz aynı zamanda Hukuk Fakültesi inşaatına da başlayabiliriz ve 2 yıl içinde de her ikisini de bitirmiş oluruz inşallah” dedi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı 6 Aralık 2018 tarih ve 413 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile BAİBÜ’ye Hukuk Fakültesi yapımının onaylanmasının ardından İzzet Baysal Vakfı Yönetimi harekete geçti. Haberi Merkez TV’nin haber sitesinden okuduğunu söyleyen İzzet baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, canlı telefon bağlantısı ile konuk olduğu Merkez TV Ana Haber Bülteni’nde Hukuk Fakültesi’nin yapımı için bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceğini anlattı.

  HUKUK FAKÜLTESİ 2011’DEN BU YANA ONAY BEKLİYORDU

  Ana Haber’de Gazeteci Arzu Sarı’nın sorularını cevaplayan Ahmet Baysal, Hukuk Fakültesi’nin yapılması için ilk girişimi 21 Haziran 2011’de yaptıklarını belirterek, “Bizim bu iş için yazılı müracaatımız rektörlüğe 21 Haziran 2011’di. Yani cevap alabilseydik biz bu seneki programda Hukuk Fakültesi’ne başlamış olacaktık. Senato kararı alındı, YÖK’e sunuldu fakat YÖK’te uzun süre bekledi. Amcam İzzet Baysal’ın bu idealini gerçekleştirmek için en canla başla çalışan biri olarak şunu söylemek isterim ki, biz o sene o cevabı alabilseydik Seben inşaatımız bitmek üzereydi ve hemen ona başlama durumundaydık. 2013-14’te zamanın rektörüne rica ettim beraber YÖK Başkanı’na çıktık vakıf olarak biz Hukuk Fakültesinin fiziki yapısını yapmaya hazırız lütfen bir an önce kararı çıkarın ricasında bulundum. “Düşünürüz” cevabını aldık. Bu cevabı alınca da önümüzdeki program boştu Seben bitti, Mengen İzzet Baysal Kampüsü inşaatını başladık. Oraya da sözümüz vardı çünkü” diye konuştu.

  2 YIL İÇİNDE HUKUK FAKÜLTESİ BİTECEK

  Hukuk Fakültesi’ne çıkan onayı ‘Müjde’ olarak yorumlayan Baysal, İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu’nun olağanüstü olarak toplanıp karar alacağını belirtti. Baysal, “Bugün bu müjdeyi aldığımız zaman benim ilk işim 20 Aralık Perşembe günü Yönetim Kurulu’nu toplantıya çağırıyorum. Olağanüstü toplantıya çağırdım İstanbul’da, gelecek Bolu’daki üyeler. Bu konuyu hemen ele alacağız çünkü önümüzde girişilmiş, 3 yıla yayılmış Mengen inşaatı projemiz var; ki, 16.5 milyon liraya ihale edildi 3 yılda bitirilmek üzere fiyat farklarıyla beraber, yıllık Bayındırlık Bakanlığı’nın her sene ilan ettiği fiyat farklarıyla 20 milyonu bulacağını tahmin ediyoruz. Fakat buna rağmen sevindirici müjdeyi verebilirim Bolu halkımız emin olsunlar yönetim kurulu üyemiz de bu toplantıda görüşlere katılacaklarmış. Biz 2019’da  bu Hukuk Fakültesi inşaatına başlayacağımız ümidindeyim ben şimdiden Yönetim Kurulu kararı alınmadan söylemek istemiyorum ama ben 2019 yılı tahmini bütçemizi bildiğimden şunu söyleyebilirim. Hem Mengen inşaatımızı yürütebiliriz aynı zamanda Hukuk Fakültesi inşaatına da başlayabiliriz ve 2 yıl içinde de her ikisini de bitirmiş oluruz inşallah. bunu Vakfın da yönetimini çok yakından takip eden Vakıf Başkanı olarak söyleyebilirim. Bolulular herhalde İzzet Baysal’ın bir anısının daha yerine getirilmiş olduğunu görüp gurur duyacaktır” diye konuştu.

  Baysal, Mühendislik ev Mimarlık Fakültesi ile Kütüphane binası arasında kalan alana yapılacak olan Hukuk Fakültesi’nin projesi hakkında da şunları söyledi:

  PROJEYİ KİM ÜSTLENECEK

  “Bizler İzzet Baysal’ın evlatları olarak onun prensipleri doğrultusunda bir Hukuk Fakültesine asgari yeterli olacak hacimleri zaten tespit ettirmiş bulunuyoruz ama Bizim yaptıracağımız projeyi rektörlüğün  onaylaması lazım tabiatıyla Rektörlüğe verilecek bir  armağandır bu bina Rektörlük de zaten müşterek yapıyoruz onun donanımını üstleniyor, alt yapı çalışmalarını üstleniyor. Bizim 20 Aralık’taki Yönetim Kurulu Toplantımızdan sonra Rektörle muhakkak acilen bir buluşmamız gerekiyor.   Bizim paramızdan mı yoksa onların tarafından yaptırılması konusunda bir mutabakata varmamız gerekiyor çünkü biz yaptırsak projeyi Rektörlüğün onaylaması lazım. Rektörlük yaptırsa bizim prensibimize yani İzzet Baysal’ın prensibine uyması lazım fazla şaşalı ve pahalı olmaması lazım yeterli asgari müştereklerde birleşmemiz lazım Rektörlükte. Bu hususta da birleşeceğimizi umuyorum”

  TIP FAKÜLTESİ’NE AK BİNA

  BAYSAL, “DEVLET MODÜLER SİSTEME GÖRE GENİŞLETEBİLİR”

  Ahmet Baysal, BAİBÜ Tıp Fakültesi’ ne Rektörlüğün ek bina yaptıracağı hususunda ise “Bu konuda rahmetli amcamın biz vakıf üyelerine verdiği prensip var.
  Biz, o zaman ki şartlarda İzzet Baysal Araştırma ve Geliştirme hatları İçin Tıp Fakültesi’ni mükemmel bir şekilde bitirdik ve teslim ettik. Şimdi biliyorumki hakikaten yetersiz kalıyor fakat amcamın  bizlere verdiği bir öğüt var şudur: Biz her sene Bolu’ya bir eser kazandırmaya devam edelim fakat kazandırdığımız eserlerin yeniden ilavesi veya yıpranmış olması dolayısıyla onarımı varsa onları katiyen üstlenmeyelim onları üstlenirsek bizim bütçemiz yeni ileriye gidiş yeni fakülteler yapma imkanını bize kaybettirir o bakımdan üniversite eğer halen bu bende biliyorum bu konuyu yetersiz kalıyor o üniversitenin mevcut tıp fakültesi binası oraya. Zaten modüler sistem düşünülmüştür. Dolayısıyla devlet o modüler sistem esasına göre orayı genişletebilir.Yani vakıftan beklemesinler bunu çünkü kendi vasiyeti doğrultusunda biz yaptığımız ve teslim ettiğimiz eserlerin yenilenmesi veya eksiklerin tamamlanması hususunda hiçbir sorumluluk almıyoruz” şeklinde konuştu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.