HIRSIZLAR BU DURUMA HİÇ SEVİNMEYECEK

PARMAK İZİYLE ÇALIŞAN MOTOSİKLET GELİŞTİRDİ

8 Aralık 2018

  Sakarya Hendekli mucit öğrenci motosiklet sürücüsünün parmak iziyle çalışan sistem geliştirdi. Hendek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Ferdi Yıldız, sistemi hırsızlığa tedbir olarak geliştirdi. Sürücü başparmağını kutuya değdirerek kendini tanıtıyor. Motosikletin üzerine monte edilen cihaz sayesinde motor her seferinde parmak iziyle çalışıyor. Günümüzde teknoloji ilerledikçe yapılan mantıklı değişimler de insanı şaşırtıyor. 
  Motosikletin üzerine monte edilen bu cihaz sayesinde motosikletinizi parmağınızı okutarak çalıştırıyorsunuz. Parmak izi ile çalışan motosiklet marş kiti, bir anahtara ihtiyaç duymadan motosikleti çalıştırma kolaylığı sağlıyor. Kitin kurulumunu yaptıktan sonra, sürücü yalnızca bir parmak izi taramasıyla motosikletini çalıştırıyor. Hırsızlara karşıda büyük bir önlem oluyor. Çalınması imkansız olan motosiklet ancak bir araca yükleyip götürebiliyorsunuz.

  Hendek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Ferdi Yıldız, “Motosikletime bazı değişiklikler yaptım. Bu farlılıkla parmak iziyle çalışma sistemi ile parmağımı dokununca motor çalışıyor. Anahtara gerek kalmadan a noktasından b noktasına gidebiliyorum. Benzin alırken depo kapağımızda kilitli oluyordu ve artık parmak iziyle çalışıyor. Motorda bazı değişiklikler yaparak bazı parçalarını sensorlar vasıtasıyla otomatik hale getirdim. Motorda gaz teli vardı ve zaman zaman sorun yaşatması nedeniyle onu da elektronik hale getirdik. Motorda yol haritası yol bilgisayarı, anlık yakıt tüketimini hava ısı değerlerini gösteren aygıt yerleştirdim. Motordaki yaptığım değişikliklerin çizimlerini hepsini yaptık. Motorun manuel vitesini yarı otomatik hale getirdik. Motoru ayaklığı aldığında parmak izi istiyor ve parmak izini verince motor çalışıyor. Motorda çalışma riski yok. Motor parmak izi vermediği taktirde asla çalışmıyor ve çalınmıyor. Ancak motoru bir araca koyup götürürler bunun haricinde çalışmaz” dedi.

  Hendek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yavuz Kılıç, “Okulumuzda çok sayıda projeler uygulamaktayız. Geçtiğimiz yıllarda bu projelerimizi uygularken derslerde öğretmenlerimiz öğrencilere kotlama üzerine dersler anlatıyorlardı, kotlama üzerine anlattıkları bu dersleri bu öğrencilerimizin aynı zamanda derslerin işlenişlerinde kolaylık diye küçük robotlar materyaller üzerinde uyguluyorlardı. Öğrencilerimi derslerde robotlara aktarmış oldukları kotlamaları aynı zamanda gerçek hayatta uygulanabilir bir seviyede uygulamalarında istedik. Yapılan projelerin uygulanabilir düzeyde olması gerçek hayatta uygulanabilir seviyede olması son derece önemli. Biz de bu konuda öğrenci ve öğretmenlerimizi yönlendiriyoruz. Ferdi öğrencimiz de derslerde öğrendiği robotlara uyduruyordu ve dağa sonra gerçek hayatta kendi motosikletine uyguladı. Kendi parmak iziyle çalışabilen motosiklet tasarlamış oldu. Yapılan bu projelerle eğitim ve öğretim yenilikçi projeler ödülleri yarışmalarına katıldık ve doğu Marmara’da birinci olduk, daha sonra Türkiye sıralamasın dada ilk dört içerisinde yer aldık” dedi.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.