88 YAŞINA RAĞMEN ELLERİYLE BASTON ÜRETİYOR

EVİNİN ALT KATINDA 36 YILDA BİNLERCE BASTON YAPTI

22 Kasım 2018

  Erenler ilçesi Kayalar Memduhiye Mahallesi'nde evinin altında bulunan atölyesinde, bütün işçiliğini kendi yaptığı, saatli, bıçaklı, kamalı ve  hayvan figürleriyle süslediği bastonları görenlerin dikkatini çekiyor. Kızılcık ağacından yapılan, asaletin simgesi olarak kabul edilen bastonlar, âdeta dünyaya ün salmasına rağmen teknolojiye direniyor. Sağlamlığı ve süslemeleriyle dikkate çeken bastonlar fabrikasyon bastonlara karşı mücadelesini sürdürüyor.

  Sakarya'ya bağlı Kayalar Memduhiye köyünde yaşayan 88 yaşındaki iş adamı Nihat Çakıner, 1983 yılında eşiyle gezintiye çıktığı sırada bir köpeğin saldırısına uğradı. Köpeğin saldırısından ağaçtan kopardığı dal parçasıyla kurtulan Çakıner, bir süre sonra saldırılardan korunmak için baston yapmaya karar verdi.

  İnşaat malzemeleri ve vites kolu kullanarak gizli bıçağı bulunan baston üreten Çakıner, hobisini bir süre sonra işe dönüştürdü. Evinin alt katındaki atölyede ilerleyen yaşına rağmen üretime devam eden Çakıner, saat, ışık, ağızlık, bıçak, pusula ve radyo özelliği bulunan 700'e yakın işlemeli bastonları 20 yıl eşine dostuna hediye verdi. Daha sonra bastonlarını para karşılığı yapmaya başladı. 36 yılda binlerce baston yaptı.

  Yaşının ilerlemesine rağmen yaptığı bastonların bütün işçiliğinin kendisini yaptığını söyleyen Çakıner, “Yaptığım bastonları 20 yıl dostlarıma hediye ettim. Birgün zamanın Sakarya Valisi beni ziyaret ettiğinde ‘Bunları satıyor musun’ dedi, bende ‘Hayır’ dedim ve ‘Bunları artık para karşılığı sat’ deyince bende bunları para karşılığı satmaya başladım. Bunları yapmak kolay değil. Yaptığım bastonları artık satıyorum ve bir çok ünlülere hatta başbakana bile baston yapıp gönderdim” diye konuştu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.