CANDAN CANA VERİLEBİLECEK EN GÜZEL HEDİYE

ABLASININ BÖBREĞİYLE YAŞAMANA TUTUNAN UĞURCAN’IN HİKAYESİ…

9 Kasım 2018

  Organ bağışı haftası nedeniyle İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesinde düzenlenen basın toplantısında Başhekim Yardımcısı Muhammet Fatih Bayraktar, ablasının verdiği böbrekle yaşama tutunan hastane çalışanlarından Uğurcan ile kameralar önüne geçti.

  3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanan Organ Bağışı Haftası’nın önemine dikkat çeken Bayraktar, 18 yaşını aşmış olan her birey akli melekeleri yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir. Kadavra için durum biraz daha farklıdır. Canlı vericiler için durum böyle iken, kadavralar için organ nakil koordinatörü tarafından ailenin rızası alındıktan sonra yapılır. Ailenin rızası alınmadan hiçbir şekilde kimsenin organ nakli yapılamaz, organları başkasına bağışlanamaz. Organ nakli aşamasında önemli olan canlı verici veya kadavra olması durumu değiştirir. Canlı verici durumunda kişinin kendi rızası, sağlığındayken vasiyeti yeterlidir. Ancak, kadavrada, bizim ülkemizde daha çok sayısı az olan kadavradan nakil konusundaysa, kişinin beyin fonksiyonlarının geri dönüşümsüz kaybı dediğimiz, beyin ölümü durumu gerçekleştikten sonra o birimdeki organ nakil koordinatörü tarafından kişinin ailesi ile görüşülür, bağış için onayı alınır. Bağış onayı alınmadan ailenin rızası olmadan hiçbir şekilde organ bağışı yapılamaz.” dedi.

  22 BİN BÖBREK NAKLİ 2 BİN KARACİĞER NAKLİ BEKLEYEN HASTA VAR

  Türkiye’de yaklaşık 22 bin böbrek nakli ile 2 bine yakın karaciğer nakli bekleyen hasta olduğunu ifade eden Dr . Bayraktar, şöyle konuştu.

  “İslam dininde esas olanın insanı yaşatmak olduğunu ve bu bilincin, daha çok insana ulaştırılması gerektiğine vurgu yaptı. Bayraktar, “Ülkemizde maalesef bu konuda çekimserlik mevcuttur. Şu an yaklaşık 22 bin böbrek nakli ve 2 bine yakın da karaciğer nakli bekleyen hastalarımız var. Şu anda mevcut sayımız çok az. Yurtdışında ise durum tam tersi, yurtdışında bizdekinin aksine kadavradan yapılan nakil sayısı daha fazla bizde canlı vericiden yapılan nakil daha fazla. Bu durumun tersine döndürülmesi bizim açımızdan hedeflediğimiz bir şey. Organ nakli candan cana verilecek en güzel hediyedir”

  HAYATININ ŞOKUNU YAŞADI

  Ablasının bağışladığı böbrekle sağlıklı bir hayata merhaba demenin sevincini yaşarken aradan geçen birkaç yılın ardından nakil olan böbreği işlevsiz hale gelen Uğurcan Aydın hayatının şokunu yaşadı.  Böbreğine kavuşmanın sevinciyle diyalize girmekten de kurtulan Uğurcan, şimdi tekrar böbrek nakli için sıranın kendisine gelmesini bekliyor.

  Vatandaşlara organ bağışı çağrısında bulunan Aydın, şunları söyledi:

  “27 yaşındayım. 5 senedir böbrek hastasıyım. Rahatsızlığım 2013 yılında başladı, daha sonra bir nakil oldum, nakil olana kadar diyalize girmem gerektiği söylendi. Üniversite okuyordum ama rahatsızlığımdan dolayı okulu bırakmak zorunda kaldım. Rahatsızlığımı ilk öğrendiğimde ablamı aradım. Durumumu anlattım, o da hiç tereddüt etmeden böbreğini vermek istedi. Aralık 2013’de nakil oldum. Bu sayede çok fazla diyaliz görmeden tedavi olmuş oldum. Ablam sayesinde ikinci bir şans bulmuştum ancak 2,5 yıl sonra hayatımın şokunu yaşadım. Böbreğim attığı için tekrar diyalize girmeye başladı. Ben 2,5 yıldır diyalize giriyorum. Benim gibi binlerce insan var. Organ bağışlarına bakacak olursak, yeterli nakil olma durumu kısıtlı. Bizim için zor bir süreç, sürekli diyalize giriyoruz, organ bekliyoruz. Uyumlu olacak mı olmayacak mı bilmiyoruz. Organ naklinin teşvik edilip, insanların organ nakli için biraz daha duyarlı olmalarını istiyoruz”

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.