DARBE ANAYASASI'NA HAYIR DİYEN TEK KÖY

RAMASLI KÖYÜ'NÜN İSMİ DARBECİLER TARAFINDAN TOPAĞAÇ MAHALLESİ OLARAK DEĞİŞTİRİLMİŞTİ  

12 Eylül 2018

  12 Eylül 1980'deki askeri darbenin 38. yıl dönümünde tüm Akyazılılar Darbeye ve Darbe Anayasasına Hayır diyen Mahallede Akyazı Kaymakamlığının ve Akyazı Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği Birlik ve Beraberlik Gecesinde bir araya geldiler.

  Kenan Evren tarafından yapılan 12 Eylül ihtilali sonrasında hazırlanan anayasa referanduma gitmişti. Ülke genelinde yüksek oranda kabul gören 12 Eylül anayasası Akyazı’da o zamanki adı Ramaslı olan daha sonra Askeri konsey tarafından adı değiştirilen Topağaç Mahallesindeki sandıklarda ülke genelinde tek olarak yüzde 90’dan fazla hayır oyu çıkmıştı.

  Topağaç mahallesinde bu sonuç çıktıktan sonra Komanda taburu gönderilen köyde vatandaşlar köy meydanına toplatılıp çeşitli işkencelere mazur kalmışlardı. Hayır oylarını hazmedemeyen 12 Eylül konseyi zaman zaman askerlerle köye baskınlar düzenlemiş yaşlı insanlara köylünün gözleri önünde işkenceler yapmış gözaltına almıştı.

   12 Eylül 1980 yılında yapılan ihtilalin 38. yılında Topağaç Mahallesinde düzenlenen etkinlikte konuşan Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akçan, “Bu ruh bu millette oldukça kimse bize diz çöktüremez” dedi.

  Topağaç mahalle meydanında yapılan birlik beraberlik gecesinde AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.