BU MÜZE MADENCİLİK TARİHİNE IŞIK TUTUYOR

ZONGULDAK’TA BULUNAN İLK TAŞ KÖMÜZÜ MÜZESİ YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

18 Mayıs 2018

  Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Zonguldak’ın Baştarla Mahallesi'ndeki Türkiye Taşkömürü Kurumu Üzülmez Müessesesine ait eğitim ocağının yanında 2011'de inşa edilen ve 9 Aralık 2016'da Başbakan Binali Yıldırım'ın katıldığı toplu açılış töreniyle ziyarete açılan Maden Müzesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

  Zonguldak kömür havzasında 1840'tan bu yana kömür üretiminde kullanılan araç gereçlerin sergilendiği, madenci heykelleriyle kömürün çıkarılışının efektlerle canlandırıldığı müzede, geçmişten günümüze madencilerin kullandığı kazma, baret, fener, maske, çizme ve haberleşme cihazları gibi çok sayıda araç ve gerecin yanı sıra kömürün oluşumuyla ilgili görsel ve yazılı materyaller yer alıyor.

  Kent kültüründe önemli bir yere sahip olan taş kömürünün izlerinin görüldüğü müzede minyatür maden ocağı tesisi görselliğiyle maden sahasını bire bir yansıtıyor. Maden işçisinin polyesterden yapılan heykelleriyle yer altındaki çalışma koşulları anlatıldığı müzede, alın terinin, emeğin, mücadelenin değeri gözler önüne seriliyor.

  Her geçen gün artan ilgiyle yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği müze, kentin ve bölgenin turizm lokomotifi olma yolunda ilerliyor.

  Zonguldak Müze Müdürü Tahir Aksekili yaptığı açıklamada, kentin madenle var olduğunu ve bu bakımdan müzenin aynı zamanda bir şehrin tarihine ışık tuttuğunu söyledi.

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.