300 YILLIK GELENEK

BOLU'DA FERFENE GECELERİ GENÇLERİ VE YAŞLILARI BİRARAYA GETİRİYOR

30 Ocak 2018

  Bolu ve çevre illerde sürdürülen ferfene geceleri, gelecek kuşaklara aktarılması gereken oldukça ilginç ama bir o kadar da eğlenceli bir gelenek.

  Özellikle uzun kış gecelerinin eğlencesi olarak bilinen ferfenede önce hindili ve pilavlı geleneksel yer sofrası kuruluyor. Yemek yendikten sonra her yaş grubundan katılımcılar, geç saatlere kadar bazen güldüren bazen "can yakan" oyunlar oynayıp, sohbet ediyor. Can yakan "arı", "un içerisinde para bulma" ve "kaz yolma"​ oyunlarında kaybedenleri ise tebessüm ettiren cezalar bekliyor. 


  Bolu'nun Gerede ilçesine bağlı Kazanlar köyü konağında bir araya gelenler de bu geleneği yıllardır sürdürüyor. Kazanlar Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Emin Gökgöz, ferfenenin üç asırdır köylerinde uygulanan bir gelenekleri olduğunu aktarıyor.

  Yöre halkı Ferfene'nin amaçlarından birinin de günümüzde teknolojiye bağımlı yaşayan gençlerin teknolojiden uzak bir şekilde nasıl eğlenebileceklerini, nasıl kaynaşılması gerektiğini göstererek, geçmişteki adet ve görenekleri yaşatmak olduğunu ifade ediyor.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.