KÖROĞLU HEYKELİ PROJESİ

KAZAK HEYKELTRAŞ HEYKELİ 15 EYLÜL 2018'DE TAMAMLAYACAK

10 Ekim 2017

  Uluslararası Türk Dünyası Köroğlu Parkı’nın geçtiğimiz günlerde temelini atılmıştı. Köroğlu Parkı’nda yer alacak olan dev Köroğlu heykelinin yapımı için süreç başladı.

  Türk Cumhuriyetleri ve akraba topluluklarına ait alanların bulunacağı Uluslararası Türk Dünyası Köroğlu Parkı’nda, her ülke kendi Köroğlu efsanesini betimleyecek. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ile Kazak heykeltıraş Murat Mansurov tarafından imzalanan nihai anlaşmaya göre heykel, 15 Eylül 2018 gününe kadar tamamlanacak.

  Heykelin yerleştirilmesi için Uluslararası Türk Dünyası Köroğlu Parkı’nın en yüksek noktasında özel bir teras kurulduğunu belirten Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, 40 metre yüksekliğindeki Köroğlu heykeli, Bolu’nun her yerinden, hatta TEM Otoyolu’nda da görülebileceğini kaydetti.

  Köroğlu heykeli projesi, TÜRKSOY(Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı) desteği ile Bolu Belediyesi tarafından 2016 yılında yapılan “Köroğlu Heykeli ve Kaide Binası Uluslararası Tasarım Yarışması”nda birinci olan Kazak mimar Yedil Tussibbekov ve heykeltıraş Murat Mansurov’un imzasını taşıyor.

  Parkta kültür sanat etkinliklerinin düzenleneceği amfi tiyatronun yanı sıra ziyaretçilere ata binme ve ok atma eğitimlerinin verileceği özel bir alan da olacak.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.