REFERANDUMUN CEZASI GENİŞLİYOR

IRAK MECLİSİ KERKÜK’E ASKERİ GÜÇ GÖNDERME KARARI ALDI

25 Eylül 2017

  Kuzey Irak'ta Barzani'nin düzenlediği bağımsızlık referandumunda komşu ülkeler ile Bağdat yönetiminin yaptırımları genişliyor.

  Bağdat yönetimi, Kerkük'te askeri güç bulundurma kararı aldı. Bağdat, ayrıca IKBY kontrolündeki tüm sınır kapılarının kapatılması ve Kerkük petrollerinin merkezi yönetime teslim edilmesi talimatı verdi. Saatler sonra gelen bir başka karar ise, Barzani ve ekibinin banka hesaplarının takibe alınması oldu.

  Irak Meclis Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Hakim Zamili, düzenlediği basın toplantısında, Irak Bölgesel Kürt Yönetimiyle ilgili aldıkları kararları açıkladı. Irak Meclisi, Kerkük petrollerinin merkezi yönetime teslim edilmesi ve referandumda oy kullanan memurların görevden uzaklaştırılması kararı aldı.

  Açıklamada bulunan Zamili, "Meclis, Kerkük'teki petrol kuyularının merkezi yönetime teslim edilmesi ve referandumda oy kullanan devlet memurlarının görevden uzaklaştırılması kararı verdi." dedi.

  Zamili, söz konusu kararın güvenlik ve diğer bürokratik alanlarda görev yapan bütün memurları kapsayacağını söyledi. Irak meclisi Kerkük ve tartışmalı diğer bölgelerde askeri güç bulundurma kararı aldığını duyurmuştu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.