BAKAN ARSLAN SANAYİCİLERLE BULUŞTU

"KOCAELİ HEDEFİNE ULAŞAMAZSA, ÜLKE DE ULAŞAMAZ"

13 Eylül 2017

  Kocaeli Sanayi Odası’nda sanayicilerle buluşan Ulaştırma Denizcilik Ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “14 yılda 2.4 milyar dolardan 59 milyar dolar dış ticaret hacmi yakalayan Kocaeli, 2023 hedeflerinde yüz milyarlarca dolar yakalayamazsa ülkemiz hedeflerini yakalayamaz” dedi.

  Ulaştırma Denizcilik Ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kocaeli Sanayi Odasının (KSO) Eylül ayı meclis toplantısına katıldı. KSO Başkanı ayhan Zeytinoğlu’nun ev sahipliğini yaptığı toplantıya Bakan Arslan’ın yanısıra Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri İlhan Bayram, il protokolü ve sanayiciler katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Arslan, “14 yılda 2.4 milyar dolardan 59 milyar dolar dış ticaret hacmi yakalayan Kocaeli, 2023 hedeflerinde yüz milyarlarca dolar yakalayamazsa ülkemiz hedeflerini yakalayamaz” dedi.

  Kocaeli’nin ulaşım ağının ortasında önemli bir konumda olmasının avantajından bahseden Bakan Ahmet Arslan, “İstanbul’dan sonra yabancı sermayeli ve büyük ölçekli işletmelerin çoğunluğu Kocaeli’de. Kaldı ki sadece yabancı sermaye değil sanayi firmalarının yüzde 10’dan fazla olduğunu biliyoruz. Cengiz Topel Havalimanının işletmeye açılmış olması şu anda sadece haftada 3 gün Trabzon’a uçuş var. Zaman zaman carter seferleri olmak üzere yurt dışına uçuşlar var. Biz de havayolu şirketleriyle konuşuyoruz. ‘Lütfen bu sayıyı arttırın. Sadece Trabzon’a değil başka yerlere de arttırın’ diyoruz. Ordu-Giresun olabilir, Samsun olabilir. İnşallah yakın zamanda Rize-Artvin bitecek. Bu konuda biz de sizler de çalışacağız. Lütfen sanayiciler de taşın altına elini koysun. En azından sizler de gidip bu konuda destek verebileceğinizi kendilerine iletin” dedi.

  “Kocaeli yüz milyarlarca dolar ticaret hedefine ulaşamazsa ülke de ulaşamaz”
  Mevcut limanların atıl olan kapasitelerinin düzenlenmesi gerektiğini dile getiren Bakan Arslan, “Kocaeli’de yaptığımız her bir yatırımın Kocaeli’nin, ülkemizin sanayisinin ve büyümesi açısından da geri dönüşünün çok hızlı olduğunu da biliyoruz. Kocaeli’de yılda 60 milyon ton yük helleçleniyor. Bunun çok daha fazla artması lazım. Buna bağlı olarak da limanların çok daha modern hale getirilmesi önemsiyoruz. Çünkü limanların büyütülmesiyle ilgili talep geliyor ama çok atıl kapasite var. Bunların belli bir orana gelmesi ve özellikle modernleştirmeye yönelik çalışmalar yönünde her türlü desteği veriyoruz. Vermeye de devam edeceğiz çünkü biliyoruz ki 14 yılda 2.4 milyar dolardan 59 milyar dolar dış ticaret hacmi yakalayan Kocaeli, 2023 hedeflerinde yüz milyarlarca, sadece 100 değil, 200-250 milyar dış ticaret hacminden bahsediyoruz, inşallah onu yakalayacak. Çünkü Kocaeli bunu yakalayamazsa ülkemiz hedeflerini yakalayamaz” diye konuştu.
  Bakan Arslan, KSO'daki meclis toplantısının ardından Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy'u ziyaret ederek yeni görevinde başarılar diledi.
   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.