KERKÜK’TE TARİH YOK EDİLİYOR…

REFERANDUM ÖNCESİ KERKÜK'Ü BEKLEYEN TEHLİKE; TARİHİ ESERLER GİBİ TÜRKMENLER DE TEHDİT ALTINDA

11 Ağustos 2017

  Toprak bütünlüğü 25 Eylül'de Bölgesel Kürt Yönetiminin aldığı "Bağımsızlık Referandumu" kararıyla tehlikeye giren Irak’ta, özellikle Türkmen kenti Kerkük’ün durumu içler acısı. Osmanlı dönemine ait pek çok eserin bulunduğu Kerkük kentinde, Türkmen nüfusu gibi tarihin izleri de yok edilmeye çalışılıyor...

  Osmanlı döneminde inşa edilen ve 154 yıllık tarihe sahip Osmanlı Kışlası’nın önemli kısmının yıkılmasının ardından Kerkük Kalesi, Gök Kümbet’i, Nakışlı Minare ve Camisi, Aziziye Kışlası, 16 gözlü Taşköprü gibi 60’tan fazla Türk eserine Kerkük’ün her noktasında rastlamak mümkün.

  Ancak yıllardan beri süren savaş ve terör yüzünden Selçuklu ve Osmanlı’dan kalan pek çok eser, Kerkük’te yok olma tehlikesiyle karşı karşıya…

  Birçok nadide eserin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu Kerkük’te bulunan Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Başkanı ve Kerkük Sesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Güngör Yavuzaslan, Merkez TV’ye özel Kerkük’ün nabzını tuttu.

  Gazeteci Yavuzaslan, Türkmenlerin simgesi Kerkük Kalesi’nin ilk olarak Saddam yönetimi tarafından yıkıldığını, kalenin sakinlerinden boşaltıldığını ve birçok eserin de tahrip edildiğini bildirdi. Türkmenlere ait tüm tarihi eserlerin, hatta mezar taşlarının bile yok edildiğini kaydeden Yavuzarslan, amaçlarının Kerkük’teki Türkmen özelliğini ve izlerini silmek olduğunu ifade etti.

  Yıllardan beri süren terör, iç savaş, siyasi belirsizlik ve özellikle Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Kerkük kentinde kurmaya çalıştığı hakimiyet, burada bulunan Türk eserleri gibi burada yaşayan Türkmenler için de tehdit olmaya başladı. 

  Türkmenlerin şiddetle karşı çıktığı referandum kararının sonuçlarını da araştıran Yavuzarslan, Türkmenlerin milli kültürlerinin yok olacağını düşündüklerini belirtiyor. 

  2 yorum yapılmış

  • Mahir Nakip12 Ağustos 2017 • 08:13

   Güngör Yavuzaslan'ım tespitleri doğru ve çok önemlidir. Türkiye'nin ilgili makam ve birimler harekete geçerek Kerkük'te yapılmakta olan bu tarihi ese katliamı durdurulmalıdır.
  • Deniz Musa14 Ağustos 2017 • 03:13

   Gündemdeki gelişmelerin gölgesinde kalan bu önemli konulara değinilmesi çok isabetli. Özellikle de bölgede araştırma yapılması da ayrı önem katıyor. Emeğinize sağlık...
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.